Praca w branży UX może być świetnym sposobem na zaistnienie w branży technologicznej, ale ważne jest, aby zrozumieć, w co się pakujesz, zanim w to wejdziesz. Wynagrodzenia w branży UX są bardzo zróżnicowane w zależności od miejsca zamieszkania, rodzaju wykonywanej pracy i doświadczenia. Jak w przypadku każdej pracy, ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest Twoja wartość na rynku, zanim przyjmiesz stanowisko lub zaczniesz negocjować wynagrodzenie.

Jednak najpierw musimy zdefiniować pojęcie UX i UI.

UX vs UI: Jaka jest różnica?

UX różni się od UI (interfejsu użytkownika). UI to sposób, w jaki coś wygląda – jak zorganizowane są informacje, jak zaprojektowane są przyciski, jak wyświetlane są obrazy. UX to całość doświadczeń, jakie użytkownicy mają podczas korzystania z produktu lub usługi.

UI oznacza interfejs użytkownika, czyli to, z czym wchodzimy w interakcję podczas korzystania z produktów takich jak strony internetowe i aplikacje. Projektant UI jest odpowiedzialny za to, aby wszystko wyglądało dobrze i miało sens z estetycznego punktu widzenia – ale niekoniecznie z punktu widzenia użyteczności. UX to skrót od user experience, który odnosi się do tego, jak łatwo jest używać czegoś i czy robi to, co powinno robić (innymi słowy, jak dobrze rozwiązuje problem).

Obowiązki zawodowe

W ramach swojej pracy projektanci UX mogą również pracować z makietami i prototypami – są to makiety, które pokazują użytkownikom, jak będzie funkcjonować aplikacja lub strona internetowa, zanim zostanie ona faktycznie zbudowana. Dzięki temu programiści mogą zbudować to, czego potrzebują, ponieważ mają pewność, że rozumieją, co produkt powinien robić i jak wyglądać.

Specjaliści UX (user experience) cieszą się dużym popytem. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się kategorii zawodowych, z przewidywanym wzrostem o 17% w latach 2014-2024. Projektanci UX są odpowiedzialni za to, aby użytkownik mógł łatwo wykonać zadanie bez żadnych pomyłek czy frustracji. Przyglądają się całemu procesowi korzystania z produktu lub usługi, od początku do końca, i projektują go tak, aby działał intuicyjnie i naturalnie. Serwis tiptors.pl oferuje szereg porad dotyczących zarówno finansów, jak i kariery.

Jak wygląda praca?

Projektanci UX zazwyczaj pracują w agencjach, ponieważ potrzebują dostępu do różnego rodzaju osób (np. programistów) i zasobów (np. danych), aby tworzyć wspaniałe doświadczenia dla klientów lub użytkowników swoich klientów. Istnieją jednak firmy, które posiadają wewnętrzne zespoły UX pracujące wyłącznie nad poprawą doświadczeń użytkowników we własnych produktach i usługach, a nie współpracują z klientami zewnętrznymi.

Dziedzina projektowania doświadczeń użytkownika jest stosunkowo nowa i niewiele jest organizacji specjalizujących się w tej dziedzinie. W związku z tym jest niewiele ofert pracy w tej dziedzinie, a te, które istnieją, są zazwyczaj słabo opłacane.

Zarobki jako UX

Projektanci User Experience zarabiają zazwyczaj 5800-6300 zł. Średnia płaca dla projektanta User Experience wynosi około ok. 7000 zł miesięcznie. Jest to średnia dla wszystkich branż i stanowisk; rzeczywisty przedział wynagrodzenia może być znacznie wyższy lub niższy w zależności od lokalizacji i rodzaju pracodawcy. Większość projektantów doświadczenia użytkownika pracuje w pełnym wymiarze godzin – ponad 80% pracuje ponad 40 godzin tygodniowo. Osoby zainteresowane zmianą ścieżki zawodowej mogą skorzystać z porad zawartych na portalu finanseweb.pl.