Sydney Sims/unsplash.com

Depresja to choroba, z którą zmaga się coraz większa liczba osób zarówno młodszych, jak i starszych. Życie w ciągłym stresie, przepracowanie lub wypalenie w życiu prywatnym bądź zawodowym to tylko kilka spośród wielu możliwych powodów pojawienia się znacznego pogorszenia nastroju oraz szeregu poważniejszych konsekwencji. Dowiedz się, jak leczy się depresję.

W jaki sposób leczyć depresję?

Leczenie depresji to bardzo złożony, często długi proces, wymagający indywidualnego podejścia do chorego. Za najbardziej skuteczną metodę uznaje się jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Równie ważne jest wsparcie rodziny oraz bliskich. Wiele osób ukrywa swoje dolegliwości, co może tylko pogłębić stan przygnębienia, anhedonii, czy podejmowania jakichkolwiek działań. Mowa tutaj o wykonywaniu obowiązków domowych, szkolnych czy zawodowych.

Podejmując się leczenia depresji, w pierwszym kroku warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który dopiero po wywiadzie lekarskim skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty w poradni zdrowia psychicznego. Jeśli jednak odczuwamy poważne obniżenie nastroju, lepiej od razu odwiedzić psychiatrę. 

Zanim psychiatra lub psycholog przystąpią do odpowiedniego rodzaju terapii oraz wybiorą sposób leczenia farmakologicznego, muszą ustalić, z czego mogą brać się objawy pacjenta. Specjalista w poradni zdrowia psychicznego zada kilka prostych pytań odnośnie do tego, jak czuje się chory. Jeżeli uczucie obniżenia nastroju, smutek czy brak odczuwania przyjemności z jakichkolwiek działań, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, można z dużym prawdopodobieństwem mówić o zaburzeniach depresyjnych.

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

W leczeniu depresji, poza samą psychoterapią, stosuje się leki, przepisane przez psychiatrę. Dobór tych medykamentów zależy przede wszystkim od tego, czy u danego pacjenta występują choroby współistniejące, bierze od dłuższego czasu inne leki, a także czy istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zażyciu poszczególnych substancji. Leki przeciwdepresyjne dostępne są wyłącznie na receptę. Dzięki stronie https://receptomat.pl/, po konsultacji ze specjalistą online, można w prosty sposób zdobyć potrzebne w terapii depresji leki.

Leki antydepresyjne zażywa się codziennie, a okres ich brania zależy od decyzji psychiatry. Z początku dawki są niewielkie, dopiero potem stopniowo zwiększane są aż do momentu, kiedy terapia farmaceutyczna jest najbardziej efektywna dla pacjenta. Pierwsze efekty po zażywaniu leków na depresję zauważa się po około 2–4 tygodniach. Leki przeciwdepresyjne mają na celu przywrócić równowagę chemiczną mózgu, a także stymulować przekazywanie impulsów nerwowych, co często przynosi znaczną poprawę nastroju. Samo korzystanie ze środków farmaceutycznych nie wystarczy, dlatego obok tego, kluczowa jest psychoterapia, która pomaga uporać się pacjentowi z jego problemami.

Jak leczyć depresję lekooporną?

W leczeniu depresji za pomocą środków farmakologicznych, zdarza się, że pacjent staje się odporny na działanie leków antydepresyjnych. Wtedy lekarz może zmienić leki na silniejsze. Jeśli i takie działanie nie przyniesie poprawy, wówczas pacjent może zostać skierowany do szpitala, kiedy jego stan jest dosyć poważny. Leczenie depresji lekoopornej może być ponadto wykonywane poprzez przezczaszkową stymulację magnetyczną czy stymulację nerwu błędnego. Możliwe jest także skorzystanie z obecnie mało popularnej terapii elektrowstrząsami, która, choć brzmi kontrowersyjnie, nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa.

Zdj. główne: Sydney Sims/unsplash.com