Jeśli nie czujesz powietrza płynącego z otworów wentylacyjnych, to pierwszy sygnał problemów. Możesz usłyszeć, że silnik się włącza, ale to nie oznacza, że działa prawidłowo. Jeśli po włączeniu klimatyzacji nie czujesz chłodnego powietrza płynącego z otworów wentylacyjnych, może ona w ogóle nie działać.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest wskaźnik temperatury. Jeśli pokazuje on, że silnik się przegrzewa, nie ignoruj tego! Przegrzanie może trwale uszkodzić silnik, więc zjedź na bok i pozwól mu ostygnąć przed ponowną próbą jazdy.

Jeśli w Twoim pojeździe nie ma wskaźnika temperatury (np. wskaźniki z rynku wtórnego), po prostu sprawdź, czy silnik pracuje płynnie na biegu jałowym na światłach lub innym przystanku. Jeśli silnik nie pracuje równo lub wydaje nietypowe dźwięki (takie jak grzechotanie lub zgrzytanie), natychmiast wyłącz klimatyzację i skorzystaj z pomocy mechanika. Sprawdź portal teamuto.pl i dowiedz się jeszcze więcej.

Awaria klimatyzacji w samochodzie jest często objawem większego problemu. Może to być coś prostego, jak luźne połączenie, lub może wskazywać na poważniejszy problem z układem chłodzenia pojazdu.

  • Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy podejrzewasz, że klimatyzacja w Twoim samochodzie nie działa, jest sprawdzenie wszystkich oczywistych rzeczy:
  • Sprawdź skrzynkę bezpieczników i upewnij się, że nic nie wybuchło. Sprawdź same bezpieczniki pod kątem oznak przepalenia lub stopienia.
  • Upewnij się, że nie ma żadnych wycieków w systemie, spryskując węże wodą z mydłem i szukając pęcherzyków powietrza.
  • Sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków pod maską, zdejmując zaślepki z każdego węża i szukając kapiącej z nich wody.
  • Jeśli nie znajdziesz żadnych wycieków lub oznak uszkodzenia podczas inspekcji pod maską, nadszedł czas, aby sprawdzić kilka innych możliwych przyczyn kłopotów.