Izabelly Marques/unsplash.com

Każdy psi opiekun powinien zapewnić swojemu pupilowi odpowiedni zbilansowaną dietę na co dzień. Na rynku dostępny jest szeroki wybór karm i przysmaków, przez co wybór tej jednej nie jest wcale taki łatwy. W sklepach można znaleźć suchą i mokrą karmę w różnych smakach, dlatego dylemat jest duży. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i porównać zalety mokrej oraz suchej karmy dla psa, co z pewnością ułatwi Ci podjęcie wyboru i dokonanie właściwego zakupu.

Sucha karma dla psa – jakie są jej zalety?

Sucha karma dla psa łączy w sobie wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwo dostępna, ekonomiczna i charakteryzuje się długim terminem przydatności, dzięki czemu po zakupie można mieć w zasadzie pewność, że się nie zepsuje. Jednak to nie koniec jej plusów. Większość psów chętnie zjada chrupiące krokiety, które jednocześnie pod wpływem rozgryzania przyczyniają się do usuwania płytki nazębnej. Dieta oparta na suchej karmie przyczynia się zatem do utrzymania właściwego stanu jamy ustnej. Ponadto krokiety są wygodne w przechowywaniu, tańsze w zakupie niż saszetki czy puszki z karmą mokrą, a także istnieje możliwość zakup dużo większych opakowań, dzięki czemu można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.

Czy sucha karma ma jakieś wady? Jedną z nich może być fakt, że nie zawiera tyle wody co mokra, przez co należy dopilnować, żeby dostarczyć psu niezbędną dawkę wody w ciągu dnia. Ponadto w swoim składzie może zabierać mniej białka, a jej zapach może nie być tak intensywny i tym samym atrakcyjny, jak w przypadku mokrej karmy.

Jakie korzyści płyną z podawania psu mokrej karmy?

A jak to jest w przypadku mokrej karmy? To zupełnie inna forma posiłków przeznaczonych dla czworonogów. Mokra karma dla psa zawiera w swoim składzie, w przeciwieństwie do suchej, dużą ilość wody, dzięki czemu dodatkowo nawadnia pupila. Jej konsystencja jest miękka i delikatniejsza dla zębów i dziąseł, dlatego taka forma posiłków znakomicie sprawdzi się w przypadku psów, które cierpią na problemy dotyczące jamy ustnej. Warto także podkreślić, że mokra karma ma bardzo intensywny aromat, który zachęca psy do jedzenia. Atrakcyjny zapach kusi nawet psich niejadków.

Wśród wad mokrej karmy można wymienić przede wszystkim fakt, że jest droższa i dostępna w mniejszych opakowaniach niż sucha, dlatego zwykle jest mniej ekonomicznym zakupem. Ponadto w przypadku diety opartej głównie na mokrej karmie mogą pojawić się problemy z uzębieniem i osadzaniem się płytki nazębnej.

Gdzie kupować karmę dla psa?

Oczywiście, gdy już zdecydujesz, który wariant psiej karmy będzie najodpowiedniejszy dla Twojego pupila, przyjdzie czas na znalezienie godnego zaufania miejsca do zakupu. Warto zamówienia składać w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych, które są pewnym i bezpiecznym źródłem. Takie punkty oferują produkty od renomowanych producentów, które cieszą się doskonałą opinią na rynku i są polecane przez specjalistów. Kupując karmę w pewnym sklepie z pewnością nie będzie przeterminowana, źle przechowywana czy niskiej jakości. Ponadto często w wyspecjalizowanych sklepach zatrudnieni są profesjonaliści, którzy chętnie doradzą w zakupie najlepszych produktów dla Twojego pupila.

Warto również pamiętać, że każdą psią dietę należy skonsultować ze specjalistą, szczególnie gdy planujesz zakup karmy weterynaryjnej lub o specjalnym przeznaczeniu. To bardzo ważna decyzja, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie Twojego pupila.

Zdj. główne: Izabelly Marques/unsplash.com