Programowalne sterowniki są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w produkcji, przetwórstwie chemicznym, wytwarzaniu i dystrybucji energii elektrycznej, wydobyciu ropy naftowej i gazu, uzdatnianiu wody i przetwórstwie żywności. Są również stosowane w systemach automatyki budynków, gdzie mogą być określane jako Building Management Systems (BMS).

Sterowniki PLC są wykorzystywane także w szerokim zakresie aplikacji inteligentnego domu, w tym:

Sterowanie oświetleniem

Sterowniki PLC mogą być wykorzystywane do ściemniania i rozjaśniania światła w domu w zależności od pory dnia i innych czynników. Można je również wykorzystać do automatycznego włączania i wyłączania świateł w zależności od potrzeb.

Kontrola ogrzewania i chłodzenia

Sterowniki PLC mogą być wykorzystywane do automatycznego włączania i wyłączania klimatyzatora lub pieca w zależności od pory dnia lub na podstawie odczytów temperatury z czujników umieszczonych w całym domu.

Planowanie urządzeń

Pozwala to ustawić ekspres do kawy tak, aby zaczynał parzyć kawę o określonej porze każdego ranka lub aby suszarka do ubrań uruchamiała się o określonej porze tak, aby była gotowa przed Twoim powrotem z pracy.

Sterowanie osłonami okiennymi

Sterowniki PLC mogą być wykorzystywane do automatycznego otwierania lub zamykania żaluzji lub zasłon w zależności od potrzeb w celu kontroli nasłonecznienia lub ochrony prywatności – na przykład, gdy ktoś przechodzi przez okno lub gdy na zewnątrz robi się ciemno.