Istnieją dwie szkoły myślenia o tym, jak często należy czyścić staw. Pierwsza mówi, że ponieważ staw jest naturalnym zbiornikiem wodnym, należy pozwolić mu się oczyścić. Druga mówi, że system filtracji w stawie oczyszcza go tak dobrze, że wszelkie dodatkowe wysiłki są zbędne, a nawet mogą być szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z oczkiem wodnym, najlepiej jest zachować ostrożność i przyjąć nawyki pielęgnacyjne, które pozwolą utrzymać staw w zdrowiu, ale nie będą go niepotrzebnie obciążać.

Głównym elementem każdego dobrego systemu filtracji są media filtracyjne, które mogą mieć postać skał albo plastikowych lub ceramicznych pierścieni zwanych „biofiltrami”. Materiały te działają jak gąbki i mogą absorbować ciała stałe i zanieczyszczenia w twojej wodzie, co oznacza, że muszą być okresowo usuwane i zastępowane świeżymi. Nie będziesz musiał tego robić tak często, jeśli twoje media filtracyjne będą wykonane z porowatych skał – niektórzy zalecają rezygnację z bio-filtrów w ogóle, jeśli używasz naturalnych skał jako systemu filtracji. Dzięki temu woda będzie nieco mniej czysta, ale za to bardziej naturalna. Po więcej przydatnych informacji wejdź na stronę http://dompodkontrola.pl/