Richard Bell/unsplash.com

Sudoku to popularna gra logiczna. Wiem, pewnie widziałeś ją na swoim Facebooku albo na poboczu autobusu. Jednak czym jest sudoku?

Sudoku to logiczna łamigłówka polegająca na układaniu liczb. Celem jest wypełnienie siatki 9×9 liczbami w taki sposób, aby w każdej kolumnie, wierszu i polu 3×3 znalazły się wszystkie cyfry od 1 do 9. Wejdź na soxx.pl i zapoznaj się z podobnymi treściami! 

Jak rozwiązywać łamigłówki sudoku?

Najpopularniejsze warianty zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby były na tyle łatwe, by każdy mógł je rozwiązać w ciągu kilku minut, ale na tyle trudne, by mogli się nimi cieszyć doświadczeni łamigłówkowicze.

Sudoku stało się wielkim hitem. Łamigłówka jest prosta do nauczenia, ale trudna do opanowania. W grę można grać zarówno na papierze, jak i na komputerze lub telefonie.

Sudoku to rodzaj łamigłówki logicznej, w której trzeba wpisać w kratkę liczby od 1 do 9, aby uzyskać taką samą sumę w każdym wierszu i kolumnie. Ma to sens, gdy zaczniesz grać, ponieważ większość liczb będzie domyślnie umieszczona w siatce.

Celem jest ustalenie, ile jeszcze liczb jest potrzebnych, aby w każdym rzędzie, kolumnie i polu 3×3 znalazły się wszystkie cyfry od 1 do 9 (i aby żadne dwie identyczne liczby nie znalazły się obok siebie).

Sudoku istnieje już od wielu lat. Pierwotnie zostało opublikowane w 1979 roku w japońskim magazynie łamigłówek przez Makoto Nakamori. Później zostało opublikowane jako łamigłówka w amerykańskich gazetach pod nazwą Number Place lub Number Link. Popularność zdobyła, gdy w 1997 roku David J. Kahn wykorzystał ją jako żart primaaprilisowy (nazwał ją Crazy Kong).