Oferta kocich żwirków jest bardzo szeroka. Znajdziesz produkty wykonane z odmiennych grup materiałów, a także prezentujące odmienne funkcje i zastosowania. Podstawowym podziałem, na który zwracają uwagę wszyscy koci opiekunowie, jest podział na żwirki zbrylające i niezbrylające. Poniżej prezentujemy ich charakterystykę oraz udzielamy porad skierowanych do początkujących opiekunów w kwestii ich wyboru.

Żwirek zbrylający – i jego działanie 

Żwirki zbrylające są wykonane między innymi z bentonitu, wiórków drewnianych, a także silikonu i innych grup materiałów. Jest to żwirek, który pod wpływem kontaktu z wilgocią ulega zbryleniu – jego poszczególne cząstki łączą się, tworząc zbitą całość. Żwirek taki jest wybierany częściej niż jego niezbrylające odpowiedniki. Wynika to oczywiście z dużego ułatwienia w czasie sprzątania. Kuwetę łatwiej uprzątnąć, gdy wszystkie nieczystości zostały nie tylko wchłonięte przez żwirek, ale również ustabilizowane w jego strukturze. Sprzątanie kociego kącika będzie przebiegać szybciej i sprawniej. 

Żwirki niezbrylające – funkcje i zastosowanie 

Żwirek niezbrylający wbrew pozorom również świetnie pochłania nieczystości i ciecze. Główną różnicą jest fakt, że pod wpływem wilgoci nie zmienia się jego struktura. Zamiast tworzyć zwarte bryłki, zachowuje swoją wyjściową konsystencję. Ten typ żwirku jest wybierany przez tych hodowców, których koty nie przepadają za żwirkami zbrylającymi. Sami hodowcy sięgają jednak rzadziej po ten żwir dla kota. Niestety, nie ułatwia on czyszczenia kuwety oraz stawia opiekunom dodatkowe wymogi – będą musieli częściej sprzątać kocią toaletę.