Największymi pozytywami, jakie płyną z wdrożenia technologii BIM na grunt codziennej pracy jest to że w trakcie projektowania modelu budynku, z rozpoczęciem prac od stworzenia koncepcji cała dokumentacja związana z projektem jest aktualizowana automatycznie i na bieżąco. Co ważne, przy tworzeniu modeli opartych na BIM dokumentacja 2D powstaje automatycznie i nie wymaga dodatkowego nakładu czasu i pracy.

Poprawna implementacja technologii BIM to bardzo duża odpowiedzialność. Model 3D konstrukcji musi zosta

stworzony według standardów konkretnej firmy, a także zamawiającego, a ponadto projekt musi być uzupełniony o odpowiednie informacje, które będą przyspieszały proces wyszukiwania elementów, a tym samym zautomatyzują proces podejmowania decyzji.

Kolejnymi cechami, które świadczą o atrakcyjności BIM jest chociażby fakt, że wszystkie informacje o danym projekcie, które do tej pory znajdowały się w obszernej dokumentacji, zajmowały duże powierzchnie w archiwach. Osoby zarządzające projektami zmuszone były do wynajmowania osobnych powierzchni biurowych. Dodatkowo ciężkim zadaniem często okazywało się docieranie do konkretnych informacji, które były potrzebne na już. W BIM wszystkie dokumenty znajdują się w jednym miejscu. Co ważne dostęp w do dokumentacji mogą uzyskać jednocześnie wszystkie osoby zaangażowane w projekt.

Modelowanie informacji o budynku sprzyja sprawnej pracy zespołowej, pozwala również na to, aby wszyscy specjaliści zaangażowani w projekty mieli możliwość bezustannego wglądy w jego wygląd i rozmaite przekształcenia, a tym samym mogli być czynnymi kreatorami zmian.

Warto jednak pamiętać, że technologia BIM sama w sobie nie stanowi skończonego rozwiązania technicznego i jego właściwa implementacja wymaga zastosowania odpowiednich narzędzie, do których w tym przypadku zaliczyć należy właśnie odpowiedni program. Jaki więc będzie odpowiedni program, umożliwiający prawidłowe wdrożenie technologii BIM dla inżyniera budownictwa czy architekta? Wielu użytkowników wskazuje, że z chęcią korzysta z oprogramowania ALLPLAN, które poza szerokimi możliwościami dla implementacji BIM gwarantuje solidne i profesjonalne zaplecze techniczne

Wreszcie z praktycznego punktu widzenia – ryzyko zaprojektowania konstrukcji żelbetowych, które będą nieprzystające do całości projektu jest niemalże niemożliwe, ponieważ wszystkie elementy dokumentacji i projektu są aktualne, a wszelkie zmiany w koncepcji są od razu widoczne. Przy prawidłowym wdrożenia BIM istnienie wystąpienia błędów na rysunku 2D dotyczącym konstrukcji żelbetowych ryzyko wystąpienia błędów i nieścisłości jest minimalne. Co ciekawe, przy tworzeniu parametrycznych modeli, można bardzo łatwo i szybko uzyskać kilka koncepcji tego samego projektu, pomieszczenia czy instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Fotowoltaika projekt gdańsk

W świecie, w którym musimy położyć nacisk na ekologiczne źródła energii i…

Oczyszczacz powietrza Vestfrost

Oczyszczacz powietrza Vestfrost to rodzaj oczyszczacza powietrza, który jest stosowany w domach…

Pragniesz trzymać w domu papugi? Z pewnością przyda Ci się woliera dla papug

Papugi to niesamowite ptaki, które swoją urodą potrafią zachwycić spore grono osób,…

PROGRAM DO PROJEKTOWANIA MEBLI

Każdy projektant na pewnym etapie swoich realizacji musi zadać sobie pytanie o…