Cukrzyca to stan, który wpływa na to, jak Twój organizm wykorzystuje cukier we krwi. Cukier we krwi, czyli glukoza, to główny rodzaj cukru znajdujący się we krwi. Twój organizm wykorzystuje go do produkcji energii. Insulina jest hormonem, który pomaga przenosić cukier z krwi do komórek. W przypadku cukrzycy organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie potrafi jej dobrze wykorzystać. To powoduje, że we krwi gromadzi się zbyt dużo cukru.

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. W cukrzycy typu 1 organizm nie wytwarza w ogóle insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować insulinę, aby utrzymać się przy życiu. Cukrzyca typu 2 jest znacznie bardziej powszechna niż cukrzyca typu 1. W cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub insulina nie działa prawidłowo. Osoby z cukrzycą typu 2 często mogą kontrolować swoją cukrzycę za pomocą zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych. Ale czasami potrzebują też leków.

Jakie są objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy typu 1 i typu 2 są różne. Ale wiele osób z cukrzycą typu 2 nie ma żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby poddać się badaniu na cukrzycę, jeśli masz któryś z tych czynników ryzyka:

* Cukrzyca w rodzinie

* Nadwagę lub otyłość

* Stres

* Zbyt mało aktywności fizycznej

* Picie zbyt dużej ilości alkoholu

* Palenie papierosów

Objawy cukrzycy

* Ciągłe pragnienie i senność

* Duże ilości oddawanego moczu

* Widzenie rozmazane

* Szybkie oddechy

* Ból brzucha i wymioty

* Senność

* Blada skóra

* Zapach acetonu z ust

Jeśli masz któryś z tych czynników ryzyka, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, by zbadać się pod kątem cukrzycy. Im wcześniej ją złapiesz, tym lepiej!  diabetyk24.pl

By addminr