Kto wynalazł telefon? Alexandrowi Grahamowi Bellowi przypisuje się wynalezienie pierwszego telefonu w 1876 roku. Jednak twierdzenie, że to on go wymyślił, jest naprawdę naciągane. Pomysł rozmowy przez kabel sięga wieków wstecz, a samo słowo „telefon” zostało ukute już w 1794 roku.

Niejaki Antonio Meucci pracował nad urządzeniem, które nazwał „teletrofonem” w 1849 roku – i uzyskał na nie patent w 1871 roku. Problem polegał na tym, że nie miał pieniędzy, by zapłacić za caveat (publiczne ogłoszenie o swoim wynalazku) w Official Gazette of the United States Patent Office, więc jego nazwisko nie przeszło do historii wraz z nazwiskiem Bella.

Bell stworzył jednak coś naprawdę nowego. Znalazł sposób na elektryczne przesyłanie mowy i połączył to z nowymi odkryciami dotyczącymi widełek stroikowych, aby stworzyć urządzenie, które działało na odległość. Dopiero kilkadziesiąt lat po tym, jak Bell opatentował swój telefon, inni wprowadzili kolejne innowacje, które doprowadziły do powstania dzisiejszych bezprzewodowych telefonów komórkowych i smartfonów.